Нови 20 милиони денари за агро-секторот преку Програмата за рурален развој на земјоделството

2018-07-21 10:36

Од денеска до 21 август земјоделците ќе може да аплицираат за добивање на финансиска поддршка од Програмата за рурален развој преку Мерката 121.4 „Набавка на систем за наводнување капка по капка, конструкција на бунари и други зафати на површинска вода“. Со оваа Мерка, како...

Србија лидер во отварање на нови работни места преку странски директни инвестиции

2018-07-21 10:24

Србија е втора година по ред светски лидер по бројот на отворени работни места преку проектите на странските директни инвестиции споредено со бројот на жители, објавува IBM Global Locations Trend 2018 во најновиот извештај, а пренесува Biznos Info. Исто така, по критериумот за бројот на...

Измени во Законот за минимална плата

2018-07-21 09:59

Собраниската Комисија за труд и социјална политика на денешната седница ја започна расправата за Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за минимална плата во Република Македонија. Измените на Законот за минимална плата се носат со цел да се поттикнат работодавачите кои имаат финансиски...

Во Буенос Аирес средба на министри за финансии и гувернери на банки од Г-20

2018-07-21 09:44

Во главниот град на Аргентина денеска почнува средба на министрите за финансии и гувернери на централните банки од земјите од Г-20. Меѓу учесниците на средбата во Буенос Аирес се директорката на ММФ Кристин Лагард, претседателот на Светската банка Џим Ким, Гувернерот на Европската централна банка...

Мајската плата поголема за 7,1 процент од истиот месец лани

2018-07-21 09:34

Просечната нето плата во месец мај порасна за 7,1 проценти во однос на истиот месец претходната година, соопшти Владата. Таа сега изнесува 24.509 денари и е повисока за 1.600 денари на годишно ниво. „Растот на платите е повторно силен во индустријата за производство на...

Македонија пред воведување реципрочни мерки за Косово !!!

2018-07-21 09:25

Наместо по четири шлепери дневно, Македонија од 18 јули речиси воопшто не извезува овошје и зеленчук во Косово. По воведувањето на одлуката за зголемување на царините за 30 отсто, пласманот, од вообичаените 100 – 150 тони се сведе на нула, велат стопанствениците. Тие бараат...

Земји од ЕУ со најголем ризик од сиромаштија

2018-07-21 09:12

Бугарија со повеќе од 50 отсто од населението, а Романија, Грција, Литванија, Латвија и Хрватска со 30 отсто се меѓу земјите со најголем ризик од сиромаштија во ЕУ, покажува годишниот извештај на „Еуростат“. Во однос на категоријата материјална депривација на граѓаните – оние кои...

Тевдовски: Работиме на реформи во системот на јавни финансии

2018-07-21 09:02

Министерството за финансии напорно работи на реформи во системот на јавните финансии, кои во нашиот систем ги внесуваат европските стандарди, рече министерот за финансии Драган Тевдовски, во експозето на Предлог завршната сметка за Буџетот за 2017 година во рамки на 53. седница на Собранието...

Трамп ѝ се заканува на Кина со нови царини

2018-07-21 08:50

Претседателот на САД, Доналд Трамп, во интервју за Си-ен-би-ес изјави дека е подготвен да влезе во пожестока трговска војна со Кина и да воведе царини на увоз од земјата во износ од 500 милијарди долари, пренесе „Ројтерс“. Ланскиот увоз на Кина во САД изнесуваше...

Избери го бесплатниот пакет за млади до 25 години и користи ја НЛБ мКлик апликацијата за мобилно банкарство

2018-07-20 14:31

Твое време, твој избор! Избери го бесплатниот пакет за млади до 25 години и користи ја НЛБ мКлик апликацијата за мобилно банкарство! Модерниот интуитивен дизајн и функционалностите на НЛБ мКлик апликацијата ти овозможуваат да ги извршуваш сите банкарски трансакции од твојот мобилен телефон, во...