Младите земјоделци од денеска ќе можат да конкурираат за финансиска подршка

2018-09-19 19:24

Објавен е нов повик за доделување грантови во висина до 10.000 евра за млади земјоделци и сточари. Парите може да се користат за започнување на земјоделска дејност, но и за набавка на опрема за преработка на земјоделски, како и производи од животинско потекло. Огласот...

Скопје е најевтиниот главен град во Европа

2018-09-19 14:54

Скопје е најевтиниот град во Европа. Следува Приштина како втор, потоа Подгорица не третата бронзена позиција.  Интернет платформата за брзи и евтини карти за автобуски и железнички сообраќај “Wanderu” направи листа на најевтините и најскапите градови во Европа. Пресметката е направена врз основа на просечните цени...

Кина вели дека нема да ја ослабне валутата за да го зголеми извозот, иако се зголемуваат тарифите на САД

2018-09-19 14:26

Тијанџин, Кина (Ројтерс) – Кина нема да се соочи со конкурентна девалвација на својата валута, истакна премиерот Ли Кекианг, неколку часа по враќањето од Кина, со помек удар од оние што следеа од САД, во ескалацијата на тарифната војна помеѓу светските најголеми економии. Во...

НЛБ Банка воведе најсовремен начин на плаќање: NLB Pay – мобилен паричник

2018-09-19 14:07

На настанот одржан на 19.09.2018 година, НЛБ Банка ја промовираше новата услуга, NLB Pay мобилен паричник – која овозможува бесконтактно плаќање на продажните места преку мобилен телефон. NLB Pay е уште една современа дигитална услуга на Банката, која е лесна за користење, безбедна и...

БанкоМетар Анализа : Движење на Македонската берза за 18.09.2018

2018-09-19 11:22

Вчера, 18/09/2018 година Македонската берза го затвори своето работење со следниве движења во тргувањето на акциите и нивниот раст т.е. пад : Раст на цена на акции : Раст на цената на акциите на Бетон АД Скопје од 3.07 % и просечна цена на акција од 9.808 денари Раст на...

Објавен конкурс за учениците по повод Светскиот ден на штедењето и Светскиот ден на осигурувањето

2018-09-19 10:53

Народната банка на Република Македонија (НБРМ), Министерството за финансии и Агенцијата за супервизија за осигурување (АСО) го објавија конкурсот за ученици од основното и средното образование, којшто веќе неколку години наназад е заедничка активност по повод одбележувањето на Светскиот ден на штедењето – 31 октомври и...

Фатмир Етеми – нов член на Надзорен Одбор на Комерцијална Банка А.Д. Скопје

2018-09-19 10:43

Во прилог интегралното соопштение на Комерцијална Банка А.Д. Скопје : Согласно Глава 6 од Правилата за котација, известуваме за следниве измени во органите на управување: Врз основа на член 33 од Правилата за котација на Македонската берза на хартии од вредност, Комерцијална банка АД...

Капиталните инвестиции во „лер“, јавниот долг во пораст !

2018-09-19 10:36

Расте јавниот долг на државата. Последните податоци на Народната банка покажуваат дека само за еден квартал јавниот долг пораснал за 0,6 процентни поени односно вкупно 48,8% од БДП. Од друга страна капиталните инвестиции кои што во најголем дел се проекти финансирани со задолжувања слабо...

Охридска Банка вработува во Струмица!

2018-09-19 10:18

  Придружете се кон успешниот тим на професионалци, посветен кон издигнување на Охридска банка Сосиете Женерал во референтна банка во односите со клиентите. Оваа цел може да се оствари само со вистинските луѓе и со вистинскиот тим – преку заедничка работа и градење на...

Станбен кредит на Силк Роуд Банка со најниска камата во земјава

2018-09-19 10:14

Со станбениот кредит на Силк Роуд Банка аплицирајте за средства во износ до 150.000 евра, со фиксна каматна стапка од 2.7% за првите три години и 4.7% за 4-тата и 5-тата година. Рок на отплата до 30 години и грејс период од 12 месеци....