Турската лира го брише ефектот на зголемување на каматните стапки

2018-09-18 15:06

Оваа година турската лира депрецира за околу 40 отсто во однос на американскиот долар поради загриженоста за растечкиот авторитаризмот од страна на претседателот Ердоган. Турската лира се наоѓа под притисок од продажба за третa последователенa сесија на трговија, бришење голем дел од добивката која...

Џек Ма: Трговската војна може да трае 20 години

2018-09-18 14:52

Претседателот на кинескиот гигант во електронската трговија Alibaba Group Holding Џек Ма изјави дека комерцијалните проблеми меѓу САД и Кина можат да продолжат уште две децении, пренесува Ројтерс. Според неговите зборови, ако ова сценарио се спроведе, тоа ќе донесе хаос за сите земји вклучени...

Македонските стартап компании ќе се претстават пред германската индустрија

2018-09-18 14:04

Главниот оперативен директор на берлинската стартап сцена „Бетахаус“ пристигнува во Скопје и ќе учествува на ексклузивна презентација на бизнис идеи (питчинг) од страна на македонски стартап компании.  На 6-ти и 7-ми октомври 2018 година, за прв пат во Македонија, Фондацијата проф. д-р Димитар Стамболиев и Центарот за трансфер...

Ново задолжување од 50 милиони евра

2018-09-18 13:51

Нов заем во вредност од 50 милиони евра денеска планира да земе Министерството за финансии од банките и осигурителни друштва. Нов заем во вредност од 50 милиони евра денеска планира да земе Министерството за финансии од банките и осигурителни друштва. На две аукции ќе...

Крипто-Анализа: Bitcoin ќе изгуби од Ethereum на долг рок

2018-09-18 13:39

Коментарите на Иан Меклод, од Томас Крун Арт, водечка светска арт-технолошка агенција која ја основал со познатиот дилер на уметност, Стивен Хаус, како втора најголема криптовалентност во светот по пазарно ограничување, во последниве неколку недели беше тешко погодена со големите продажби. Биткоин – најголемата...

Инфлацијата во еврозоната потврдена на 2 % во август !

2018-09-18 13:26

БРИСЕЛ (Ројтерс) – Годишната инфлација во еврозоната во август малку се забави на 2,0 отсто, објави агенцијата за статистика на ЕУ во понеделникот, потврдувајќи ја претходната проценка. Еуростат исто така потврди дека инфлацијата со исклучок на нестабилната енергија и непреработените цени на храната, кои...

Британската економија ќе страда без Brexit договор, предупредува ММФ

2018-09-18 13:16

ЛОНДОН (Ројтерс) – Британската економија ќе се намали ако ја напушти Европската унија без договор со Brexit и ќе претрпи одредена штета што и да се согласи со термините, објави Меѓународниот монетарен фонд во понеделникот, предизвикувајќи ги ветувањата на некои поддржувачи на Brexit. Фондот предвидува...

Посетете го кинескиот саем бр.1!

2018-09-17 22:22

Посетете го Kинескиот саем број.1! Кинескиот саем за увоз и извоз (исто така познат како Кантонски саем), е основана во 1957 година, од кога се одржува секоја пролет и есен. Саемот може да се пофали со изложбен простор од 1.18 милиони m² за сесија,...

Трговски конфликт: Кина им се заканува на САД со контрамерки

2018-09-17 19:18

Трговскиот конфликт меѓу Кина и САД продолжува да ескалира. Според медиумски извештаи, американскиот претседател Трамп наскоро ќе наметне нови казнени царини. Пекинг порача дека ќе се брани. Пред можното објавување на новите американски казнени царини, Кина предупреди од натамошна ескалација на трговскиот конфликт. Портпаролката...

Шиф: Големите банки пред ризик поголем од било кога

2018-09-17 19:12

Светот се соочува со нова економска криза, која ќе биде поголема од онаа пред десет години, предупредува американскиот економист Нуриел Рубини, Со него се согласни голем број колеги меѓу кои и Питер Шиф . – Големите банки се пред голем ризик, многу поголем отколку...