ИПАРД 1: Од расположливи 86 милиони евра искористени само 16 милиони евра

2018-12-10 10:11

Македонските земјоделци скоро и да не ги користат средствата за помош од ИПАРД програмата. Во претходниот повик на ИПАРД 1 од 86 милиони евра кои биле на располагање се искористиле само 16. Од организацијата „Рурална коалиција“ во моментов споведуваат активност на запознавање на жените...

Германија е подготвена за спојување помеѓу Deutsche Bank и Commerzbank?

2018-12-09 15:56

Според, Министерството за финансии се разговара за три сценарија за ваквите настани Германското Министерство за финансии е подготвено да организира спојување меѓу Deutsche Bank и Commerzbank, соопштува Bloomberg, повикувајќи се на списанието Focus. Биле разгледани различни сценарија, вклучувајќи такво во кој Германија ќе стане...

Кој сака да им ја украде победата на Халк Банк за банка на годината? (Споделете !)

2018-12-09 11:26

Почитувани читатели Како што знаете неодамна беше организирана ( за прв пат во Македонија ) анкета на нашиот веб сервис за избор на банка на годината 2018 во Македонија од страна на македонските граѓани. Без никакви нарачки и без никакво мешање во процесот на...

Кина ги повикува банките да ги задоволат потребите за кредити во приватниот сектор

2018-12-09 10:47

  ПЕКИНГ ( Ројтерс ) – Кинескиот регулатор за банкарство и осигурување повикува банките да ги задоволат побарувањата за кредитите од приватните фирми “во најголема можна мерка”, објави главниот весник на кинеската владејачка Комунистичка партија. Кинеските банки се претпазливи од нов скок во лоши...

ЕВРОСТАТ: БДП во еврозоната и растот на вработеноста забавува во третиот квартал

2018-12-09 10:16

  БРИСЕЛ (Ројтерс) – Економијата на еврозоната се зголеми со најспоро темпо за четири години во третиот квартал од 2018 година, додека растот на вработеноста, исто така, се намали во текот на овој период, покажаа податоците објавени од статистичката агенција на Европската унија во...

Цените на златото и среброто растат додека пазарите и нафтата паѓаат

2018-12-09 10:06

Во текот на изминатата недела, цените на златото и среброто се одржуваа прилично добро во споредба со целокупните пазари. Додека инвеститорите во благородни метали се ‘уште се плашат дека огромна распродажба на златото и среброто ќе се случи за време на следната пазарна несреќа,...

Шалтерите на УЈП работат и денес

2018-12-09 09:44

Даночните шалтери на Управата за јавни приходи и денес се отворени за граѓаните да може да достават е-ГДП-ПДД за 2018 година. Даночните шалтери ќе бидат отворени од осум до 14 часот. Граѓаните имаат обврска до крајот на годината да се регистрираат во системот е-персонален...

Хотелите во Охрид и Струга полни за Нова Година

2018-12-09 09:39

Сместувачките капацитети во хотелите на Охридско-струшкото крајбрежје целосно се исполнети за новогодишните празници, изјави претседателот на ХОТАМ Крсте Блажески. Традиционално, како и други години, најголем интерес има кај гостите од Бугарија, а застапени се и останатите земји од околината, Грција и Албанија и се...

УНИ Банка ќе издава Перпетуална обврзница во износ од 5 милиони евра

2018-12-07 11:26

УНИ Банка ќе издава нов капитален инструмент Перпетуални или “вечни” обврзници за износ од 5 милиони евра. Издадениот капитален инструмент ќе се користи за зголемување на капиталот на банката. Количината на обврзниците ќе биде 5.000 со апоенска структура од 1.000 евра. Обврзниците ќе се понудат...

Анализа на Bloomberg : Биткоинот на пат до 1500 $

2018-12-07 11:06

Цените на биткоинот  би можеле да паднат на ниво што не се случило од мај 2017 година изјави аналитичарот на Блумберг, Мајк МекГлоун, предвидувајќи дека биткоинот би можел да падне до 1.500 долари, значително пониски од очекувањата на повеќето трговци. “Биткоинот е фатен во...