Рокот за легализирање на дивоградбите истекува до крајот на месецов

2018-12-11 18:21

До крајот на овој месец звршува рокот за поднесување барање за утврдување правен статус бесправни објекти. Општина Велес информира дека граѓаните барањата комплетирани со геодетски елабаорат треба даги достават до Граѓанскиот сервис при Општина Велес. Елизабета Јовчевска раководител на Одделението за општо правни работи...

Нова БанкоМетар.мк Анкета: Дали го поддржувате „зауздувањето„ на извршителите ? Гласајте !

2018-12-11 18:11

Почитувани читатели на БанкоМетар.мк Ве повикуваме да гласате во врска со предлогот на Владата за намалување на трошковникот на извршителите за износ од 70-90 % за различни ставки. Ние, како општествено одговорен сервис го вреднуваме и објавуваме Вашете мислење, бидејќи : ВАШЕТО МИСЛЕЊЕ Е...

Владата во права насока: Се ограничуваат на 55% СВТ, „изгор“ скапите онлајн брзи кредити

2018-12-11 15:51

Денеска на комисиска расправа во Собранието на РМ се измените и дополнувањата на Законот за заштита на потрошувачите при договори за потрошувачки кредити со кој се ограничуваат високите трошоци за брзите кредити. Со законските измени, кои ги изготви Министерството за финансии, вкупните годишни трошоци...

ММФ: „Облаци“ висат над светската економија

2018-12-11 15:45

Централните банки, најверојатно, ќе мора да ги истражуваат сè повеќе неконвенционалните мерки, предупреди заменик-директорот на ММФ Бура облаците висат над светската економија, а владите и централните банки можеби се слабо подготвени. Ова го изјави првиот заменик-управен директор на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) Дејвид Липтон....

Прифатени осум амандмани на Предлог законот за личен доход

2018-12-11 15:28

Надоместоците на трошоци на настани од здруженија на граѓани нема да се даночат, без разлика колку ќе траат. Ова беше барање на повеќе од 80 граѓански организации. Зголемен е и износот за платената пракса кој е ослободен од оданочување, со намера да се стимулираат...

Кина: Отфрлањето на физички пари е нелегално поради популарноста на е-плаќањата

2018-12-10 11:56

  Кинеската централна банка денес предупреди дека отфрлањето на готовина како форма на плаќање е нелегално, велејќи дека ваквите практики на крајот би можеле да предизвикаат губење на довербата во физичките пари и не е фер кон оние кои не се навикнати на електронско...

Очекувањата на инвеститорите во еврозоната паднаа на четиригодишно ниско ниво во декември

2018-12-10 11:45

  БЕРЛИН (Ројтерс) – Очекувањата на инвеститорите во еврозоната паднаа на четиригодишно ниско ниво во декември како резултат од стравувањата за трговски конфликти, италијанскиот буџетски конфликт со Европската унија и можноста Brexit да доведе до колапс, покажа истражувањето во понеделникот. Истражувачката група Sentix соопшти...

Трамп ја поддржа идејата за одбранбен буџет од 750 милијарди долари

2018-12-10 11:24

Сумата е повеќе отколку што Пентагон очекуваше да побара во фискална 2020 година. Американскиот претседател Доналд Трамп ги поддржа плановите да побара од Конгресот 750 милијарди долари за одбраната за следната фискална година, објави Ројтерс, цитирајќи го американскиот официјален претставник. Претходно оваа година, поради...

Новиот германски шеф на ЦДУ ќе ги промени либералните политики на Меркел

2018-12-10 10:40

  БЕРЛИН (Ројтерс) – Новиот лидер на германската Христијанско-демократската Унија (ЦДУ) во неделата ги претстави плановите за промена на политиката за мигранти на партијата пред европските избори следната година, сигнализирајќи дека таа може да се коси со либералниот пристап на нејзиниот ментор Ангела Меркел....

Нови цени на горивата денес !

2018-12-10 10:16

Kорекција на малопродажните цени на нафтените деривати ќе се изврши денеска, а доколку нема некои посериозни ценовни шокови, за очекување е горивата да поевтинат. Со последната промена пред две недели, бензините поевтинија за 4 денари, а дизелот за 3,5 денари. Според одлуката на Регулаторната комисија...