На одмор во странство не тргнувајте без патничко осигурување

2018-06-25 14:14

Изгореници од сонце, болки во увото и исеченици се најчестите причини поради кои македонските туристи кои летуваат надвор од земјата бараат медицинска помош. Оние кои освен со торбите и пасошите тргнале на пат преку граница и со полиса за патничко осигурување, не треба да...

Регулаторна одлучи: Бензините поевтинуваат за денар, цената на дизелот останува иста

2018-06-25 13:21

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 од полноќ се намалуваат за еден денар, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Новата цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 е 71 денар, на  ЕУРОСУПЕР БС-98 е 73, а ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и натаму...

Промовирани два стручни труда на 29 сесија на клубот на истражувачи на Народната Банка

2018-06-25 12:47

Два истражувачки труда беа промовирани претходната недела во Народната банка на 29. сесија на Клубот на истражувачи, „Економски раст во услови на оптимално управување со јавниот долг во Македонија“ од м-р Кирил Симеоновски и „Влијанието на услужниот сектор врз нивото на сложеност на економијата:...

Кина ја намали големината на резервите кои домашните банки треба да ги чуваат како депозит во Централната банка

2018-06-25 12:25

Кина ја намали големината на резервите кои домашните банки треба да ги чуваат како депозит во Централната банка, ослободувајќи на тој начин над 100 милијарди долари, како дел од мерките за пречек на негативните ефекти од новите трговски давачки наметнати од САД, пренесува „Financial...

Најбогатите стануваат се поголеми фанови на криптовалутите

2018-06-25 11:27

Само околу половина од милионерите во светот се согласуваат со компаниите за управување со богатството, а многу од богатите се повеќе се заинтересирани да инвестираат во криптовалути. Ова е јасно од студијата на француската консултантска група „Capgemini“, цитирана од „Ројтерс“. Луѓето со големо нето...

Кои се првите топ пет плати со најголем пораст?

2018-06-25 10:34

Според податоците на Државниот завод за статистика просечната месечна исплатена нето-плата по вработен, во април 2018, изнесува 23.942 денари, што е пораст за 5,6 отсто во однос на истиот месец минатата година. Најголем пораст на платите за една година имало во секторот рударство и...

ЕУ грантови од 220 милиони евра за дигитално поврзување на Западен Балкан

2018-06-25 10:29

Пакетот за поврзување за 2018 година согласно Дигиталната агенда за Западен Балкан која стартува денеска со Дигиталното собрание што се одржува во Софија, има на располагање 220 милиони евра ЕУ грантови, од кои 190 милиони евра за проекти за поврзување и 30 милиони евра...

Смарт-картичките за патарина ќе бидат бесплатни

2018-06-25 09:29

Смарт-картичките за плаќање на наплатните рампи нема да се плаќаат, ќе можат да се надополнуваат преку интернет апликации, а ќе ги има на секој граничен премин, наплатна рампа или бензинска станица. Еден месец пред почетокот на електронската наплата на надоместокот за патарина, од Јавното...

Нов пад на цената на биткоинот за 5 отсто

2018-06-25 09:26

Цената на биткоинот падна за повеќе од 5% во петокот, откако јапонскиот финансиски регулатор нареди на неколку берзи за криптовалути да ги подобрат практиките во однос на перењето пари, објави „CNBC“. Дигаталната валута се тргуваше по цена од 6.255 долари, откако падна под прагот...

Зелениот картон во Македонија е најевтин во регионот

2018-06-25 08:22

Ако за време на годишниот одмор планирате да патувате преку граница, со сопствен автомобил итно ви е потребен зелен картон. Зелениот картон се издава врз основа на издадена полиса за осигурување од автомобилска одговорност од соодветната компанија. Овој документ е замена за полисата за...