Размислувате за станбен кредит? Халк Банка со „најжешка“ понуда на пазарот !

2019-04-02 19:00

Тимот на БанкоМетар.мк изготви анализа за месец април на сите станбени понуди кои ги нудат банките во нашата земја и согласно нашата анализа можеме да заклучиме дека најповолната понуда, по наше мислење, доаѓа од Халк Банка со нивниот продукт: Comfort+кредит со животно осигурување. Анализа :...

Остар скок на биткоинот за 13,45 % !

2019-04-02 18:30

  Најпопуларната криптовалута се зголеми за 13,45% на 4.678,37 долари за кратко денес, објави „Coin Desk“. Цената на биткоинот се зголеми изненадувачки денеска на највисоко ниво од ноември, што доведе до зголемување на вредноста на криптовалутите, објави „Bloomberg“. Ова става крај на кварталниот мир...

Каматните стапки за станбени кредити во САД значително намалени

2019-04-02 18:20

Каматните стапки за станбени кредити во САД неделава драстично опаднаа, најголем пад во изминатите десет години. Тоа се случи откако Федералните резерви на САД се откажаа од намерата да ги зголемат каматните стапки за 2019 година, јави МИА од Вашингтон. Како што е наведено...

Германија влегува во нова криза – Анализа на Bloomberg

2019-04-02 18:00

  Владата во Берлин се повеќе е загрижена поради показателите што укажуваат дека се приближува нова криза на германската економија, па затоа се труди да ги отстрани ризиците во време кога канцеларката Ангела Меркел влегува во последната година од нејзината политичка кариера, оценува „Блумберг”....

Нов член на Надзорниот одбор на НЛБ Банка: г-ѓа Хедвика Усеник

2019-04-02 17:45

Согласно известувањето од Македонската берза, настанати се измени во Надзорниот одбор на  НЛБ Банка со назначување на нов член. Целото соопштение Ви го пренесуваме интегрално : Согласно Глава 6 од Правилата за котација, известуваме за следниве измени во органите на управување: Ве известуваме дека...

Народна банка распиша тендер за десетденарки со новото име на државава

2019-04-02 17:00

Народна банка на Република Македонија распиша тендер за набавка на книжни пари изработени од полимер со апоенска вредност од 10 денари. Во тендерската документција се вели дека дизајнот вклучува и промена на името Народна банка на Македонија во Народна банка на Република Северна Македонија,...

Светска банка: Македонија со проектиран раст од 2,9 % на дното во регионот

2019-04-02 16:24

Македонија во однос на земјите од регионот бележи најниска продуктивност. Невработеноста се намалува, но половина од работоспособното население со години е неактивно, не бара работа,  ниту посетува некаква обука, ниту пак се едуцира, стои во најновиот извештај на Светска Банка. За годинава Светска Банка...

Ердоган: Јас сум одговорен за турската економија !

2019-03-29 11:00

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во четвртокот рече дека е задолжен за економијата на земјата. Говорот го одржа на изборен митинг во градот Хаимана во округот Анкара. Според неговите зборови, неговата влада ги спречила нападите врз турската лира, објави турскиот телевизиски канал НТВ. Доживеавме...

Економскиот раст на Дубаи со најспоро темпо од должничка криза во 2009

2019-03-29 10:00

  ДУБАИ (Ројтерс) – Економијата во Дубаи порасна за 1,94 отсто во 2018 година, соопшти владата во средата, забавувајќи се на стапката на раст од 2,8 отсто во 2017 година и со најниско темпо од економската криза во 2009 година, кога економијата беше заплеткана...

Бизнис кредитирањето во евро зоната со раст во февруари

2019-03-29 09:00

  ФРАНКФУРТ ( Ројтерс ) – Растот на корпоративното кредитирање во еврозоната се зголеми минатиот месец, објавија податоците на Европската централна банка во четвртокот, олеснувајќи ги стравувањата дека банките го спречуваат протокот на кредити кон корпорациите и придонесуваат за забавување на растот. Корпоративното кредитирање...