Денови на финансиска писменост – едукативни презентации во Народната банка

2019-05-18 08:03

Од 29 до 31 мај годинава ќе се одржи третото издание на Деновите на финансиска писменост, коишто ги организираат финансиските  регулаторни институции во соработка со приватните финансиски компании. Во текот на Деновите, институциите и компаниите, уште повеќе ќе ги отворат своите врати за сите...

Inglourious Basterds

2019-05-10 09:30

Бранимир Јовановиќ кој беше советник во Министерството за финансии вчера преку Фејсбук соопшти дека се повлекува од функцијата. Тој вели дека одлуката ја донел пред некое време, но чекал првин да поминат изборите. –Имаше сѐ во овие две години, но сепак си заминувам со...

Видео: Македонските тинејџери вицешамиони на Европскиот квиз на пари

2019-05-08 15:42

  Во конкуренција на финалисти од дваесет и осум европски земји, претставниците на Република Северна Македонија, младите велешани Викторија Панова и Марко Инѓилизов, го освоија второто место на финалето на Европскиот квиз на парите што се одржа вчера во Брисел, Белгија. Првото место го освоија претставниците на Словенија, додека третопласиран е тимот...

Зголемете го Вашиот бизнис преку делење флаери во Охрид за време на лето и празници

2019-04-30 14:52

Доколку имате Ваш бизнис и сакате да ја зголемете Вашата видливост на пазарот а исто така и Вашите продажби, еден од најефективните начини за тоа е да се доближете директно до клиентите е преку рекламен материјал даден на рака или во поштенско сандаче.  За...

Политичарите крадат? Прочитајте што се случува со нашите пензиски фондови!!!

2019-04-10 10:22

Го почнувам овој текст, неможејќи сеуште да ги средам импресиите од некои калкулации кои ги изведував. Имено, како на сите нас, и мене ми дојде „зелен плик“ во врска со нашите пензиски заштеди во вториот приватен задолжителен пензиски фонд. Нема да посочам која е...

Анкета: Дали ја поддржувате легализацијата на марихуаната во Охрид и Струга?

2019-03-27 12:19

Почитувани читатели на БанкоМетар.мк. Согласно последните гласини во врска со легализацијата на марихуаната на подрачјето Охрид и Струга, ние како национален сервис, но локализиран во Охрид, сакаме да ја запрашаме нашата ценета публика што мисли за овој предлог, кој иако сеуште е во рамките...

Видео – Кои се причините за нееднаквостa?

2019-03-25 10:01

Видео – Која е вистинската вредност на парите? Втор дел

2019-03-07 09:30

Мислите дека една банкнота е пари и дека банките вашите пари ги чуваат и се заштитени.  Тоа, навистина е погрешно.

Ние , пак напротив, го советуваме Заев да ја зголеми минималната плата

2019-02-14 11:21

Во денешниот печат можеме да забележиме дека преовладува веста дека Делегацијата на германското стопанство во Македонија ги советувала нашиот премиер и Владата дека тие биле строго против зголемувањето на минималната плата во Македонија и дека таквата одлука ќе влијаела негативно на инвестициските активности на,...

Видео – Почеток на Економијата

2019-02-12 12:15

Ова е дел од серија видеа објавени од WeTheEconomy кои ќе ги објавиме на Банкометар. Видеата се од генерален карактер, објаснувањето на содржината е пристапно можеби и комично на моменти и содржат информации кои секој човек треба да ги знае. Во ова видео е...